Gerbinowe Receptury

Pieczenie i gotowanie krok po kroku, dzięki czemu każdy jest w stanie samodzielnie i bez trudu odnieść sukces na tym polu.

Wpis

piątek, 10 sierpnia 2012

BEZA PAVLOVA

Rzecz banalna, troszkę zajmująca, ale idealna na lato- beza Pavlova czyli po prostu beza z bitą śmietaną i owocami. O historii samego deseru polecam też coś przeczytać, bo nie bez powodu ma w swojej nazwie pewne nazwisko.

Składniki (proporcje najpopularniejsze, często do znalezienia w gazetach z przepisami oraz np. na blogu Moje Wypieki):

beza

- 6 białek (białka powinny być schłodzone)

- 300 g drobnego cukru

- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej

- 1 łyżeczka octu winnego z białego wina

bita śmietana:

- 400 ml śmietanki 30% dobrze schłodzonej w lodówce (podobnie schłodzone powinny być trzepaczki i miska, w której będziemy ją ubijać)

- 2 łyżki cukru pudru

- 1 op. cukru wanilinowego lub połowa laski wanilii

owoce w ilości dowolnej, byle się zmieściły na bezie

 

Sposób przygotowania:

1. Białka ubijamy na średnich obrotach.

 

2.  Kiedy osiągną mniej więcej taki stan:

dodajemy stopniowo cukier, wciąż ubijając.

3. Gdy piana będzie gładka i błyszcząca:

 

oraz po przechyleniu naczynia nie będzie z niego wypadać:

 

oznacza to, że osiągnęła odpowiedni stan do pieczenia.

4. Dodajemy jeszcze tylko mąkę i ocet, delikatnie miksujemy do połączenia składników.

 

5. Na papierze do pieczenia rysujemy okrąg o średnicy blaszki do pieczenia jaką dysponujemy (z reguły około 23 cm dla takiej przeciętnej tortownicy), wycinamy i wykładamy nim spód tortownicy. 

6. Połowę masy bezowej przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem i rozprowadzamy równomiernie. Z drugiej połowy wykładamy naokoło małe bezowe wysepki/wyciskamy mini beziki na obwodzie.

 

7.  Wkładamy bezę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na środkową półeczkę. Po upływie 5 min. zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i pieczemy bezę 1,5 godziny. Po upływie tego czasu studzimy w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach.


Gdy beza przestygnie, zabieramy się za przygotowanie bitej śmietany (oraz, jeśli mamy ją zamiast cukru wanilinowego, laski wanilii).

8. Połowę laski wanilii nacinamy wzdłuż i po ułożeniu jej na podłożu "przejeżdżamy" po niej ostrzem noża, wyciskając z niej w ten sposób ziarenka. Samą laskę można sobie zostawić i wrzucić np. do cukru lub do gotującego się mleka, będzie mieć wtedy przyjemny aromat. 

9.  Śmietanę

 

 

ubijamy na niskich/średnich (zależnie od miksera) obrotach do osiągnięcia mniej więcej takiego stanu (około 1-1,5 min.):

10. Dodajemy cukier puder oraz ziarenka wanilii i ubijamy jeszcze około 2 min. 

11. W wypadku kiedy śmietana zacznie sprawiać wrażenie, jakby była gotowa (uważamy, żeby jej nie "przebić"- zaczynają się tworzyć charakterystyczne grudki i powstaje...masło, a masła nie chcemy), przerywamy miksowanie i przechylamy naczynie, w którym ją ubijamy. Jeśli z niego nie wypada (podobnie jak piana) oznacza to, że jest dobrze ubita.

Tutaj na zdjęciu są widoczne właśnie lekkie zbicia, jednak one są tylko od miksera, którym podziabałam jeszcze po wierzchu. Ale jeśli zacznie tak wyglądać, to już trzeba pilnować jej z większą uwagą.

12. Śmietanę przekładamy na spód bezowy i dekorujemy truskawkami wg własnego uznania :)

 

 

Kilka małych uwag na zakończenie:

 1. Truskawki opłukujemy z szypułkami! Jeśli oderwiemy je przed płukaniem, truskawki nasiąkną wodą.

2.  Po odsączeniu truskawek na sitku, osuszamy je na ściereczce (uwaga! poplami się dość konkretnie :P) lub na ręczniku papierowym. Chodzi o to, żeby nie ściekała z nich woda do tej ślicznie ubitej śmietany, szkoda by było.

3. Truskawki w ogóle najlepiej kupować średniej wielkości, z reguły mają wtedy najlepszy smak (odmiany z dużymi owocami często są wodniste). Transportujemy w kobiałkach, nie w siatce, ponieważ wtedy mają lepszy dostęp do powietrza i lepiej znoszą transport.

 

SMACZNEGO!

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
gerbinadimplefoot
Czas publikacji:
piątek, 10 sierpnia 2012 23:09

Polecane wpisy

Archiwum

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa